Zabytki w powiecie gryfińskim przejdą prace
Podpisano kolejne umowy na ratowanie zabytków w województwie. W czwartek 25 lipca wicemarszałek Jarosław Rzepa oraz przedstawiciele beneficjentów złożyli podpisy pod czterema umowami na renowację, odbudowę i zabezpieczenie obiektów w powiecie gryfińskim.

W tym roku z budżetu województwa zostanie przekazane 1,6 mln zł, dzięki temu wsparcie otrzyma 67 budowli w całym regionie. Podpisane w czwartek porozumienia przeznaczają 95 tys. zł na działania związane z zabytkami w powiecie gryfińskim.

Kwota 30 tys. zł wesprze renowację XIII-XIV wiecznych murów obronnych w Mieszkowicach. Zostały wybudowane już w XIV wieku. Obecnie mury obronne Mieszkowic mierzą do 5-7 metrów wysokości oraz mają długość 1,5 kilometra. Dolna partia murów zbudowana jest z głazów narzutowych, a górna z cegły. Do dnia dzisiejszego przetrwało 31 baszt, w tym baszta prochowa w południowo – wschodnim narożniku miasta i zamurowany przejazd przy dawnej Bramie Moryńskiej. Duża część murów jest wymaga prac remontowych.

Kolejne 30 tys. zł przekazano na II etap zabezpieczenia i odbudowy odcinka zachodniego murów obronnych w Chojnie. Powstawały w XIV i XVI w. Pierścień murów wzmacniały trzy bramy, zespół baszt i czatowni oraz fosy i obwałowania ziemne. Spośród elementów systemu obronnego zachowały się do dziś mury o długości ok. 1800 m, dwie bramy - Świecka i Barnkowska, cztery baszty oraz relikty dawnych czatowni.

Również na kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Cedyni  trafi wsparcie w kwocie 20 tys. zł. Remontowana będzie wieża kościoła. Świątynia została wybudowana z kostki granitowej na przełomie XIII i XIV wieku w stylu gotyckim. Została przebudowana w XVIII i XIX stuleciu.
Na opracowanie projektu budowlanego i na remont konstrukcji dachu kościoła parafialnego z XIII w. ze Swobnicy trafi 15 tys. zł. Kościół wybudowano w XIII w., przebudowywano go pod koniec XIX w. i na początku XX w. Do kościoła przylega cmentarz otoczony kamiennym murem z bramkami. W pobliżu kościoła stoi mała neogotycka kaplica.

Województwo zachodniopomorskie od 2007 roku wspiera działania mające na celu poprawę kondycji zabytków w naszym regionie. Ze środków marszałka najczęściej korzystają m.in. gminy, parafie, muzea, ośrodki kultury oraz stowarzyszenia.
 
źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
30-07-2019 Redakcja

Dodaj komentarz

OGŁOSZENIA

SONDA

Czy podoba Ci się portal echojna.pl

TAK
NIE

FIRMY